2 Ocak 2013 Çarşamba

Rusya alkolizm açısından sorun yaşayan ülkelerden bir tanesi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, alkolizmin Rusya'nın en büyük sorunu olduğunu, konu ile ilgili ulusal manada mücadele edileceğini söyledi. Rusya Hükümeti alkolizm ile baş edebilmek için bir takım önlemler almaktadır. Bu önlemlerden bazıları şöyledir:
  • Büfe, market ya da başka alanlarda gece 23:00 - 08:00 arasında bira satılamayacak. Restoran ve kulüplerde yapılan servisler ise yasak kapsamı dışında tutuluyor.
  • Rusya'da daha önce 1 Temmuz 2012'de alkol derecesi yüzde 5'in üzerinde olan biraların satışı yasaklanmıştı. Yeni yasa ile alkol derecesine bakılmaksızın tüm biraların satışı yasaklanıyor.
  • Rusya bira fiyatlarını da sürekli artırıyor. 2012'de bira fiyatları yüzde 20 civarında zamandı. 2011'de Maliye Bakanlığının aldığı karar çerçevesinde  2013 'de bira fiyatları yüzde 25, 2014'de yüzde 20 artacak.
  • Rusya ucuz fiyatlı votka üretimini yasaklarken, alkol reklamlarının yazılı ve internet medyasında yer almasına izin vermiyor.
    Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya'da yaşamını yitiren erkeklerin beşte biri, kadınların da altıda biri alkol alışkanlıkları nedeni ile yaşamını yitiriyor.0 yorum:

Yorum Gönder